Strona Główna Geografia Wyspa Północna Wyspa Południowa
MSZ Praktyczne Uwagi Ciekawostki Linki

PRAKTYCZNE UWAGI

    Nowa Zelandia, mimo, że leży w odległej Oceanii, jest typowym krajem zachodnim i na wskroś "europejskim", bo przecież w większości zamieszkana jest przez Brytyjczyków. Wybierając się do kraju kiwi, warto jednak pamiętać o mniej lub bardziej istotnych różnicach i poznać kilka, być może cennych, informacji:

   Czas. W Nowej Zelandii zima jest w środku europejskiego lata i odwrotnie, więc np. w grudniu nie warto wybierać się tu w kożuchu. Dzień zaczyna się i kończy tutaj o 12 godzin wcześniej niż u nas. Wiosną, w związku ze sztucznymi przesunięciami czasu, różnica ta wynosi 10 godzin. Po przylocie do Aotearoa godziny te "znikają" z naszych życiorysów lecz odzyskujemy je po powrocie do kraju. Chyba, że ktoś chce pozostać tu na stałe i wtedy musi pogodzić się z tą "stratą" na zawsze!

    Pogoda. Ze względu na morski klimat pogoda bywa w ciągu dnia zmienna. Oprócz parasola lub kurtki przeciwdeszczowej warto pamiętać o zabraniu okularów przeciwsłonecznych, czapki i koniecznie kremów z filtrami ochronnymi, bowiem słońce bywa tu bardzo silne.

    Godziny pracy firm i handlu. Od poniedziałku do piątku firmy, biura pracują w godzinach 9.00-17.00, banki 9.00-16.30. Większość sklepów otwartych jest w godzinach 9.00-17.30, w piątki często do 21.00 a w soboty do południa. Wiele sklepów pracuje nawet do 23.00 a także w niedziele. Z dokonaniem zakupów zawsze tutaj można zdążyć. Zdziwiony byłem, gdy w zwykłą niedzielę w Auckland odwiedziłem księgarnię czynną w godzinach 12.00-15.00. U nas raczej to się nie zdarza.

    Jazda samochodem. Jeździmy lewą stroną tak, jak w Wielkiej Brytanii, skąd ten porządek ruchu został przeniesiony. Na rondach pierwszeństwa udzielamy z prawej strony a na skrzyżowaniach równorzędnych - z lewej. Lepiej od razu uniknąć niepotrzebnej na urlopie kraksy!

    Elektryczność. Napięcie 230-240 V, częstotliwość 50 Hz, czyli podobnie jak w Polsce, ale kształt gniazdek i wtyczek jest zupełnie inny. Trzeba na miejscu w sklepach elektrycznych kupić adaptor w cenie ok. 13 NZ$. W niektórych hotelach w łazienkach można podłączyć nasze wtyczki, ale od urządzeń bardzo małej mocy np. zasilacze do kamer wideo, telefonów komórkowych lub maszynki do golenia. W większości hoteli są również gniazdka z napięciem 110 V do urządzeń o mocy 20 W.

    Telekomunikacja. W kraju obowiązują numery 7-cyfrowe, które w ruchu międzymiastowym poprzedzone są 2-cyfrowymi numerami kierunkowymi rozpoczynającymi się na 0. Informacja o numerach krajowych - 018, o numerach międzynarodowych - 0172. Ceny rozmów z Polską z telefonów stacjonarnych wynoszą 2,5 - 5 NZ$ za minutę i tych najwyższych stawek spodziewać się można w hotelach, które doliczają swoje słone marże, dlatego lepiej dzwonić z aparatów publicznych. W niedziele i niektóre weekendy obowiązują o połowę niższe stawki. Międzynarodowe numery kierunkowe: do Nowej Zelandii - 0064, do Polski - 0048. Połączenia, dzięki łączności satelitarnej, uzyskuje się natychmiast i są wyjątkowo wysokiej jakości. Niektóre urzędy pocztowe, firmy komputerowe i hotele świadczą usługi internetowe w zakresie poczty elektronicznej. Bardzo tanio można nadać e-mail.

    Woda. Woda z kranu jest świeża i zdatna do picia lecz w dużych miastach często bywa chlorowana i z dodatkiem fluoru. Aby uniknąć problemów np. podczas trekingu lub wypadów na bezludzie lepiej zabrać ze sobą wodę mineralną w butelce.

    Ceny, podatki i napiwki. Ceny typowe jak w krajach zachodnich, czyli dla nas nie najniższe. Nowozelandzki VAT, czyli tzw. GTS wynosi 12,5 % i zazwyczaj jest wliczony w cenę lecz np.w restauracjach może być doliczony na końcu rachunku. Napiwki nie są tutaj oczekiwane, natomiast opłaty usługowe w hotelach i restauracjach są mile widziane.

    Pomoc. Gdy masz problemy zadzwoń pod numer 111. Jest to bezpłatny numer telefonu, który obsługuje pogotowie ratunkowe, policję i straż pożarną.

Projekt: Ewa Sielicka